top of page

Bilim Kızı Projemizde MENTOR hocalarımızı tanımaya devam ediyoruz.
 

Semiha Yılmaz- İyi ki Mentorum.jpg

Kızlarımızın bilimsel kariyerlerinde başarılara imza atmasına kolaylaştırıcı olarak 9 ay boyunca destek olan bilim kadınlarından oluşan #mentor hocamız Semiha Kablay YILMAZ'ın güzel kalbini ve emeğini izleyin lütfen 🌹Belki sizde bu emeğe katkı vermek istersiniz🥰İnstagram reels ve Youtube kanalımız da izleyebilirsiniz.

Hilal Çodur - Bilim Kızı.jpg

Bilim Kızı Projemizde akıllı ve başarılı kızlarımızı tanımaya devam ediyoruz.

Ben Bilim Kızı Projesi 2023 – 2024 dönemi mentilerinden Hilal CODUR. Bu dönem Marmara University Biyoloji bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Üniversite öğrenimim boyunca kendimi geliştirmek adına birçok organizasyonda görev aldım. Bunların en başında yaklaşık üç yıl boyunca başkanlığını yaptığım bölüm kulübümüz ve kulüp kapsamında düzenlenenlenen etkinlerin koordinasyonu bulunuyor. Kulübümüzü temsilen katıldığımız BIOINNOVATION 2022 yarışmasında ACNESON isimli projemizle birincilik ödülünü kazanmamızın ardından BioInnovation Community’e dâhil oldum. Düzenleme kurulu üyesi olarak sponsorluk görüşmelerinin organizasyonunda, tasarım ve medya komitesinde görev alıyorum. Bu süre zarfında TÜBİTAK 2209/A projemizin yürütücülüğünü üstlendim, projenin sona ermesiyle birlikte yayınlanmasını beklediğim bir makalemiz var. Gönüllü deneyimlerime ek olarak özel bir AR-GE ve analiz laboratuvarında 5 aylık bir staj deneyimi elde etme fırsatı buldum. Staj sürecim boyunca temel mikrobiyolojik teknikler, laboratuvar koordinasyonu, proje ve makale yazımı konusunda deneyim kazandım. Mezuniyetime az kalan bu dönemde yeni deneyim ve kariyer imkanlarını yakalamaya çalışıyorum. Bu süre zarfında kişisel gelişimim ve hedeflerim için edindiğim yaklaşımın şekillenmesinde büyük rolü olan Bilim Kızı projesi kurucusu Müjgan Çetin’e ve mentörüm Dilek Gūney Abuşoğlu, PCC ’na çok teşekkür ediyorum.

Hülya aras-iyiki mentorum.jpg

Bilim Kızı Projemizde MENTOR hocalarımızı tanıyalım  serisi başlattık. 
Kızlarımızın bilimsel kariyerlerinde başarılara imza atmasına kolaylatırıcı olarak 9 ay boyunca destek olan bilim kadınlarından oluşan MENTOR hocalarımızdan,  Simbiyoz Aktivite nin kurucu başkanı ve 4 yıldır danışmanımız, eğitmenimiz, #mentor hocamız Hülya ARAS ın sosyal faydaya odaklanan bu güzel kalbini ve emeğini izleyin lütfen 🌹Belki sizde bu emeğe katkı vermek istersiniz🥰
Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz 😃
 

Bilim Kızı Projemizde başarılı, akıllı kızlarımızı tanıyalım  serisi başlattık. 
Bilim Kızı olarak bilimsel başarılara koşan, yaşamımızı bilimle iyileştirecek, güzelleştirecek ve geliştirecek kızlarımızı tanıtmak istedik. Şevval Seyran Sönmezsoy ın vizyonunu, hayallerini, uzun yolculuktaki akıllıca adımlarını youtube kanalımızdan izleyin lütfen 

İyi ki Bilim Kızıyım-Şevval Seyran Sönmezsoy.png

GENÇ GİRİŞİMCİYİZ Platformu Bilim Kızı MENTOR Danışma Kurulu üyemiz ve MENTOR'umuz Semiha Kablay Yılmaz'ı 4 Kasım 2022 de canlı yayında konuk ederek projemizin amacını ve eriştiği sonuçları üyeleri  ile paylaştı. Teşekkürlerimizle... Sizler de hem Semiha hocamızı hem de projemizi merak ediyorsanız,  youtube kanalımıza yüklediğimiz videomuzu izleyebilirsiniz. 

Ayrıca #İnovasyonİleDeğerKATANLAR isimli kitabımı Hidir Guneri sponsorluğunda birinci seçilen Marmara University Biyoloji Topluluğu üyelerine hediye edebilme şansını yakaladım. Katkılarım nedeni ile sevgiyle plaketi teslim aldım. 

bioinnovation-konusmam.JPG
bioinnovation-katılım.JPG
bioinnovation-juri.JPG
bioinnovation-juri ve yarısmacılar.JPG
bioinnovation odul-salonu.JPG
bioinnovation-birincisi.JPG

2022-2023 Bilim Kızı EŞLEŞTİRME ETKİNLİĞİMİZ sanatçımız #ALİZE nin güzel sesi ile bize değer katması ile başladı.
Simbiyoz Aktivite
den Hülya ARAS hocamızın ve Emine Sever hocamızın moderatörlüğünde 17 #BilimKızı ve #BilimKadını 9 ay sürecek #Mentorluk hizmetimize başladılar. Yolları açık olsun.
Biyoloji, biyoteknoloji, genetik biliminde lisans ve yüksek lisans yaparak #embriyoloji #sinirbilim #nörübilim #ilaç #genetik alanında bilimsel çalışmalar yapmak için yola çıkan bu Pırıl pırıl kızlarımızı tanımak ve onlara bu zorlu yolculuklarında hayatlarını kolaylaştıracak.

#Çağdaş #BilimKadınlarımızı tanımak isterseniz lütfen #youtube kanalımıza yüklediğim kaydımızı izleyiniz...

Bilim Kızı projemizin 2022-2023 dönemi bilim kadınlarından oluşan MENTOR hocalarımıza Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS hocamız program eğitimimizi veriyor. Ne mutlu bize ...

Bu sezon MENTOR hocalarımız Halide Nihal Sermin Cetin, PCC, CSF, ENG Nesibe M. Pınar Senay Özbay Gamze Koz Gonul Pekcagliyan Arzu Bilgin Şeyma Bozkurt Uzan Emine Sever Dilek Ç. Yağmur Oruç Gamze Yildirim Selime ÖZTÜRK hocalarımıza bu gönülden katılımları için teşekkür ediyor, sevgilerimizi iletiyoruz.

MENTOR egitimimiz 2022-2023 15-16.10.jpg

2022-2023 dönemi Bilim Kızı AKRAN MENTORU eğitimimiz Simbiyoz Aktivite den değerli hocamız Hülya ARAS tarafından gerçekleşti. Başarıları bol yolları açık olsun. 

AKRAN_MENTORU-egitimiz-8.10.22.png

Geçen dönem başarı ile Bilim Kızı projemizi tamamlayan ve mezun olan kızlarımızdan bu yıl yeni dönem kızlarımıza #AkranMentörü programızımı başlatıyoruz. Bu yeni programımız için akran mentörlerimiz Beyza Turgut Senem Durugönül ve Zeynep Didar Kayıklık'a da sevgi ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

MENTİ 2022-2023.png

2022-2023 dönemi Bilim Kızı MENTİ eğitimimiz Simbiyoz Aktivite den değerli hocamız Hülya ARAS tarafından gerçekleşti. Bu dönem #BilimKızı projemizin akıllı kızları uzun soluklu bilimsel kariyerlerinde bilim kadınlarımızdan oluşan #MENTOR hocalarımızla yolculuklarına böylece başlayacaklar. Başarıları bol yolları açık olsun. 
 

2022-2023 Tanısıyoruz.jpg

2022-2023 Bilim Kızı Mentör ve MENTİ lerimizi tanımak ister iseniz youtube kanalımıza yükledim. İçiniz umut ve mutluluk dolacak.. Emin olun

Bizlerin her gün çoğalttığımız etkimizi merak ediyor iseniz 
youtube kanalımıza bekliyoruz.

Bilim Kızı projemizde yarattığımız sosyal etki nedir? Ne kadar kızımıza eriştik? Ne kadar bilim kadınına eriştik?

Bizlerin her gün çoğalttığımız etkimizi merak ediyor iseniz 
youtube kanalımıza bekliyoruz.

sosyal etkilerimiz.jpg
Paydaslarımız.jpg

Bilim Kızı projemizde bizlere el veren kurum ve kuruluşlar kimler?

Bu kuruluşlar sosyal faydayı nasıl yaratıyorlar?

Bizlere nasıl destekler veriyorlar merak ediyor iseniz 
youtube kanalımıza bekliyoruz.

Bilim Kızı deneyimleri - Kopya.jpg

Bilim Kızı projemizde bu güne kadar neler başardık? Neler deneyimledik, neler öğrendik, nasıl vizyon aldık, nasıl ağımızı genişlettik, nereleri ziyaret ettik vb merak ediyor iseniz youtube kanalımıza bekliyoruz.

Basarılarımız - Kopya.jpg

Bilim Kızı projemizde bu güne kadar neler başardık? Doktoraya, yüksek lisansa başlayan kızlarımız yanında, makalesi yayınlanan vb kızlarımızı merak ediyor iseniz youtube kanalımıza bekliyoruz.

Bilim Kızı projemizde nasıl MENTİ ve MENTOR olursunuz? Bilimsel kariyer yapmak isteyen kızlarımızı ve bilim kadınlarımızı bekliyoruz.

Merak ediyor iseniz 
youtube kanalımıza bekliyoruz.

Nasıl Menti-Mentor olunur - Kopya.jpg
Bilim Kızı deneyimleri - Kopya.jpg

Bilim Kızı projemizde neler gerçekleştirdik? Bilimsel etkinlikler, üniversite ziyaretleri, VİZYON konuşmaları ve çok daha fazlası...

Merak ediyor iseniz 
youtube kanalımıza bekliyoruz.

Bilim İnsanı Hikayeleri-mubahat akın.jpg

Bilim Kızı projemizde VİZYON konuşmacılarımızı ağırlayarak, onlardan hem öğreniyor hem de motivasyon ve vizyon alıyoruz. BASF İnovasyon Direktörü Sn. Mübehat AKIN bize dünya devi BASF'ı anlattı...Sağolsun....
Merak ediyor iseniz 
youtube kanalımıza bekliyoruz.

Bilim Kızı projemizde VİZYON konuşmacılarımızı ağırlayarak, onlardan hem öğreniyor hem de motivasyon ve vizyon alıyoruz. Doç.Dr. Canan Dağdeviren hocamız KAPANIŞ toplantımızda bize değer kattı. Sağolsun....

Merak ediyor iseniz 
youtube kanalımıza bekliyoruz.

Bilim kızı-etkinlik-Canan-Dağdeviren.jpg
Bilim Kızı Bursu - Kopya.jpg
Bilim Kızı Nedir - Kopya.jpg

Bilim Kızı projesi Nedir? TEMEL bilimler lisans ve YAŞAM bilimleri yüksek lisans ve doktora yapan kızlarımıza desteklerimizi merak ediyor iseniz, youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Bilim Kızı projemizde kimlere nasıl BURS veriyoruz? TEMEL bilimler lisans ve YAŞAM bilimleri yüksek lisans ve doktora yapan başarılı kızlarımızı burs koşullarımızı öğrenmek için youtube kanalımıza bekliyoruz.

mentor-danısma-kurulu.jpeg

Bilim Kızı 2022-2023 dönemi TEMEL bilimler lisans ve YAŞAM bilimleri yüksek lisans ve doktora yapan kızlarımıza MENTİ ve MENTOR çağrımıza siz de başvurmak ister misiniz? Web sitemizi  ziyaret ettiniz mi?

MENTOR Danışma Kurulu üyelerimizle sizi de YAŞAMA, BİLİME, KADINA DEĞER KATMAYA davet ediyoruz.

Afişimizi hazırlayan Bilim Kızı Beyza Turgut a teşekkürlerimizle 🙏başvurularınızı bekliyoruz.

akran-mentorleri.jpeg

Bilim Kızı'dan Haberler

İzmir Bilimpark organizasyonu ile 10 Şubat 2022 de düzenlediğimiz Bilim Kızı projemizin bilimsel deneyim etkinliğimizde TURKLAB, SUPERSOL ve BİONORM, 11 Şubat 2022 de TEKNOPARK izmir evsahipliğinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyo Mühendislik, Makina Mühendisliği, Biyoteknoloji Ar-ge Merkezini gezerek değerli bilim insanları ile tanışacağız..

Bilim kızı etkinlikleri 10-11.2.22.jpg

10-11 Şubat 2022 de İzmir bölgesi bilim merkezlerini gezerek, değerli bilim insanları ile tanışarak, yeni bilimsel çalışmalar hakkında bilgiler alarak deneyim ve vizyonumuzu arttıracağız. Bu yolculuğumuzun seyahat giderlerini karşılayan SETAŞ Kimya' ya, bizleri üniversite konuk evinde ağırlayan TEKNOPARK İZMİR'e ve gesilerimizin transferini karşılayan TURKLAB' a, katılımcı kızlarımız ile etkinliğimizin organizasyonunda destek veren Bilim Kızı Beyza Gaye Edepli' ye teşekkürlerimizle....

Bilim Kızı'dan Haberler

Prof Dr. Sinan Canan Bilim Kızı ETKİNLİKLERİ kapsamında bizlerle birlikte oldu ve biyoloji alanında bizlere VİZYON Kattı.

19 Kasım 2021 de Bilim Kızı ETKİNLİKLERİ kapsamında Prof. Dr. Sinan CANAN hocamız biyoloji alanında kariyerin önemini, gelecek vizyonu ve bilimsel kariyerde tavsiyelerini paylaştı. 

Söylediği önemli konulardan notlarımız;
1- Çok proje yapın ve çok metod öğrenin, yöntem zenginliği en önemli zenginliktir.
2-Çok disiplinli bir eğitim yapın
3-Deneyerek hem kendinizin en iyisini öğrenin hem de bilimsel çalışmalarınızı test edin. Olmadı ise kolayca vazgeçinki yeni bir şeye başlayabilin.
4- Öldürmeyen şey güçlendirir. Halen yaşıyorsanız güçlenmişsinizdir. Vazgeçmeyin.
5-Şikayet etmek yerine cesaret edin.
6- Kendinizi merkeze alarak bir şeye tutku ile adanın 7-Yapabileceğiniz en büyük iyilik, bizzat kendinizin iyi olmasıdır.
8- Ana dilinizi çok iyi öprenin ve kullanın.
9- İnsan ilişkilerinizi geliştirin.
10- Dünyadaki hiç bir güç, kendi gündemini belirleyerek tutuyla ilerleyen insana engel olamaz.

Bilim Kızı'dan Haberler

Mentör hocamız  Dr. Meral Müyesser- (Assistant Professor of Rowan College at Burlington) ingilizce yetkinliğimizi geliştiriyor

ingilizce yetkinliğimizi geliştiriyoruz.jpg

Mentör hocamız Dr. Meral Müyesser 28 Aralık 2021 itibari ile bizlere ingilizce yetkinliğimizi geliştirmek için yapılandırılmış eğitmler vermeye başladı. Böylece akademik makale yazabileceğiz, ingilizce sunumlarımızı akıcı hale bir konuşma ile sunabileceğiz.  

News from Science Girl

Dr. Pınar Kaya's developments in Material Technologies and Solid State Batteries at the Becoming a Scientist seminar
Shared at our Science Girl Event

As part of Science Girl ACTIVITIES on October 30, 2021, Dr. Our teacher Pınar Kaya is the leader of the At-ge Center in Germany  He inspired us by sharing his scientific studies. Thus, we learned about the scientific developments about solid state batteries and how they add value to life. We are excited...

Dr. Gökhan ÜNEL was the guest of our Science Girl Event at the Becoming a Scientist seminar at CERN...

As part of Science Girl ACTIVITIES on October 12, 2021, Dr. Our teacher Gökhan ÜNEL inspired us by sharing his scientific studies at CERN. Thus, we learned how scientific studies on particle structure can add value to life in medicine, engineering and other fields. We are excited...

We Held Our Science Girl Matching Event

On September 29, 2021, we held our Science Girl MENTOR - MENTI Matching Event ONLINE. Following our opening speech , which included the statistical evaluation of the Science Girl project, our matching MENTORs and MENTIs shared their feelings. Dr. Our teacher Gökhan ÜNEL shared with us his 'scientific career opportunities at CERN'. Our artist Gökhan Faruk ÜNAL added value to us with his cello concert. 

We Organized Our First Science Girl Event with Uşak University TTO

USAK-TTO-Bilim-Kızı-etkinliği-12.7.21.png

We held our first Science Girl event on July 12, 2021 , hosted by Uşak University Technology Transfer Office (UTTO). In this event, information was given about our Science Girl project and scholarship application conditions were explained for our girls who want to benefit from the Science Girl scholarship.  

Uşak University faculty members; Dear scientists, Dr. Zeynep Cigercioglu, Dr. Ezgi Besikci, Dr. Tuğba Topal shared her own scientific career stories in the 'Science Women's Stories' panel and explained why they recommend a scientific career.

Applications were received by sharing the process of benefiting from the MENTI service for our female students who want to be a Science Girl, and the mentoring process for our teachers who want to be a Science Girl mentor.

If you want us to organize Science Girl EVENTS at your university, download the INTRODUCTORY DOCUMENT and download it. APPLY.

Those Who Care About Science and Women

Bilim kadınları.jpg

Kadın bilim insanları zorluklarla mücadele sırlarını anlattı: Zorlukları nasıl başarıya dönüştürüyorlar?

 

Esra Öz'ün kaleminden farklı alanlarda bilimsel çalışmalara imza atan kadın bilim insanları, yaşadıkları zorluklarla mücadele ederken bunu nasıl başarıya dönüştürdüklerini anlattı.

Bilim Kızı projesi olarak katılıyor ve bu ayrımcılığa biz de pozitif ayrımcılık yaparak cevap veriyoruz. 

ozlem-tureci_1004.jpg

Şeyda İpek, on the 5 LETTERS page, in her article titled ELEMENTS FROM HISTORY FROM THE SITUATION OF WIFE  Özlem TÜRECİ explains how scientists are exposed to social gender discrimination.

We participate as the Science Girl project and we respond to this discrimination by making positive discrimination. 

Ömer Koç

News from Science Girl Value Partners

Ankara diksiyon
ajanstan adamlar logo.webp
Ankara Patent

ANKARA DİKSİYON To all Science Girl project participants during the 2021 season,  Provides free participation in seminars. 

22 APRIL 2021

We renewed our website in cooperation with AJANSTAN MEN.

MAY 4, 2021

Ankara Patent Bilim Kızı donated the design registration of our brand and the purchase and protection of intellectual property rights in 12 classes of our brand.

February 28, 2021

bottom of page